Login



Written by Administrator   
Thursday, 30 September 2010 01:29

Gloria Mayors as of 2012Gloria was once part of the Municipality of Pinamalayan. Early settlers of the place were migrant families from Marinduque who settled in Barrio Tambong sometime in 1915.

In 1930, when the Municipality of Pinamalayan was traversed by a national road, the settlers of Tambong moved westward and occupied the area along the road. Through the then Provincial Board Member Alfredo Mendoza, Tambong was divided into two barrios, the first retained its original name while the second became "Maligaya" (meaning "happy"), a name alluded to the settlers happiness brought about by the bountiful yield of thier agricultural crops.

The residents of the twenty-five (25) barrios namely: Maligaya, Kawit, Malusak, Balite, Dalagan, Tinalunan, Calamundingan, Bulbogan, Langgang, Banus, Agus, Batingan, Papandungin, Malamig, Tubag, Malayong, Malubay, Mirayan, Guimbonan, Agsalin, Manguyang, Banutan, Boong-Lupa, Tambong and Maragooc grouped together and petitioned for the separation of their barrios from their mother Municipality of Pinamalayan.

The petition was granted on October 1, 1964 through Executive Order No. 117 issued by the then President Diosdado Macapagal. Executive Order No. 140 issued on February 25, 1965 by the same President defined and fixed the boundaries of Gloria as a new municipality.

On December 24, 1965, however; the Supreme Court nullified the new municipality's corporate existence. Gloria was finally recognized as a distinct municipality on June 9, 1966 when Housebill No. 6107 sponsored by the then Congressman Luciano Joson was enacted into law and later to be known as RA 4651.

The Municipality was named Gloria, primarily as a token of gratitude to President Macapagal whose daughter is named Gloria and secondarily from the word "glory" due to the settlers "glorious" existence in Barrio Maligaya.  This Barrio later became the Poblacion and the official seat of the municipal government.

Nicolas M. Jamilla, Sr. became the first Mayor of Gloria by virtue of his appointment by the then President Diosdado Macapagal. He served from 1964 to 1967.  He ran in the local election of 1967 and won.

The first session of the appointed members of the Municipal Council was held in the residence of Mr. Albino Janda. The town's official function was held in this house from February 1964 to November 1965; then in the residences of Genaro Olavidez from March to June 1965 and Arsenio Arriola from July 1965 to 1973.

The name of the following barangays were changed: Bulbugan to Sta. Maria; Dalagan to San Antonio; Malusak to Narra; Batingan to Andres Bonifacio; Tubag to Macario Adriatico; Tinalunan to Gaudencio Antonino; Langgang to Sta. Theresa and Calamundingan to Lucio Laurel. Bulaklakan and Alma Villa (1989) were created as additional barangays later.

In 1968, the municipality received a two-hectare donation from Gloria Realty Development Corporation which became the site of the Municipal Building in 1972. Under the leadership of Mayor Jamilla, the municipality bought a total of ten-hectare lot in the ensuing years which became the site of the Municipal Cemetery, Sports Center, Agricultural Center, and Breeding Station and the Medicare Hospital.


Roll of Honors

First Appointed Municipal Officials (October 2, 1964 - December 31, 1967)
Hon. Nicolas M. Jamilla Sr.             -          MunicipalMayor
Hon.Valerico Agoncillo                   -          Municipal Vice-Mayor
Hon. Alfredo Rofuli                         -          Municipal Councilor
Hon. Agapito Agoncillo                   -          Municipal Councilor
Hon. Ernesto Miciano                      -          Municipal Councilor
Hon. Miguel Mabolo                        -          Municipal Councilor
Hon. Leon Jarabe                              -          Municipal Councilor
Hon. Joe Sevilla                                -          Municipal Councilor
Hon. Agustin Abao                            -         Municipal Councilor

First Elected Municipal Officials (January 2, 1968 - December 31, 1971)
Hon. Nicolas M. Jamilla Sr.             -         Municipal Mayor
Hon. Valerico Agoncillo                   -         Municipal Vice-Mayor
Hon. Ernesto Miciano                       -         Municipal Councilor
Hon. Alfredo Rofuli                          -         Municipal Councilor
Hon. Elesio Medina                           -         Municipal Councilor
Hon. Leonardo Nieva                         -         Municipal Councilor
Hon. Miguel Mabolo                         -         Municipal Councilor
Hon. Rustico Sigue                            -         Municipal Councilor

Elected Municipal Officials (January 1, 1972 - December 31, 1975)
Hon. Nicolas M. Jamilla Sr.              -         Municipal Mayor
Hon. Valerico Agoncillo                    -         Municipal Vice-Mayor
Hon. Dominador Magdalita               -         Municipal Councilor
Hon. Nicandro Fabon                         -         Municipal Councilor
Hon. Alfredo Rofuli                           -         Municipal Councilor
Hon. Ernesto Miciano                        -         Municipal Councilor
Hon. Miguel Mabolo                          -         Municipal Councilor
Hon. Rustico Sigue                             -         Municipal Councilor
Hon. Francisco Viduya                        -        Municipal Councilor
Hon. Alberto Medran                          -        MunicipalCouncilor

Sangguniang Bayan (SB) Members (January 1976 - March 3, 1980)
Hon. Nicolas M. Jamilla, Sr               -       Municipal Mayor
Hon. Valerico Agoncillo                     -       Municipal Vice-Mayor
Hon. Sotero Punzalan                          -       SB Member
Hon. Godofredo Selda                        -       SB Member
Hon. Alberto Medran                          -       SB Member
Hon. Dominador Magdalita                -       SB Member
Hon. Jesus Perez                                 -       SB Member
Hon. Reynaldo Dimalibot                   -       SB Member
Hon. Gaudencio Sigue                         -      SB Member
Hon. Macario Espiritu                         -      SB Member
Hon. Miguel Mabolo                           -      SB Member
Hon. Nicandro Fabon, Sr.                    -      SB Member
Hon. Olegario Rodriguez                    -      SB Member
Hon. Emmanuela Mantaring               -      Kabataang Barangay (KB) Federation President

Elected Municipal Officials (March 3, 1980 - April 15, 1986)
Hon. Nicolas M. Jamilla, Sr.              -       Municipal Mayor
Hon. Valerico J. Agoncillo                 -       Municipal Vice-Mayor (from March 3, 1980 until his death on September 19, 1983)
Hon. Sotero Punzalan                          -      SB Member/Municipal Vice-Mayor (succeeded Valerico Agoncillo from September 20, 1983 to April 15, 1986)
Hon. Godofredo Selda                         -     SB Member
Hon. Alberto Medran                           -     SB Member
Hon. Dominador Magdalita                 -     SB Member
Hon. Jesus Perez                                  -     SB Member
Hon. Reynaldo Dimalibot                    -     SB Member
Hon. Leonardo Nieva                           -     SB Member
Hon. Gaudencio Sigue                         -     SB Member
Hon. Macario Espiritu                         -     SB Member
Hon. Miguel Mabolo                           -     SB Member
Hon. Nicandro Fabon, Sr.                    -     SB Member
Hon. Olegario Rodriguez                    -     SB Member
Hon. Emmanuela Mantaring               -     KB Federation President

Municipal Officials After 1986 EDSA Revolution (April 16, 1986 - November 30, 1987)
Hon. Amando Medrano                      -     Municipal Mayor
Hon. Felix V. Jarabe                            -     Municipal Vice-Mayor
Hon. Jimmy de Castro                        -     SB Member
Hon. Vicente Laurel                            -     SB Member
Hon. Glen Caspe                                  -     SB Member
Hon. Teotimo Saway                            -     SB Member
Hon. Haminiano Sigue                         -     SB Member
Hon. Timoteo Sario                              -     SB Member
Hon. Romeo Castillo                           -     SB Member
Hon. Arlene Onte                                  -     Sangguniang Kabataan (SK) Federation President

OIC's During Election Period (December 1-22, 1987)
Hon. Felix V. Jarabe                             -     Municipal Mayor
Hon. Leonardo Nieva                           -     Municipal Vice-Mayor

OIC's During Election Period (December 23, 1987 to February 1, 1988)
Hon. Alonzo San Agustin                     -     Municipal Mayor
Hon. Leonardo Nieva                           -     Municipal Vice-Mayor

Elected Municipal Officials (February 2, 1988 to June 30, 1992)
Hon. Nicolas M. Jamilla, Sr.               -     Municipal Mayor
Hon. Jimmy S. De Castro                    -     Municipal Vice-Mayor
Hon. Romualdo S. Semilla                  -     SB Member
Hon. Emilio Dela Cruz                        -     SB Member
Hon. Glen Caspe                                  -     SB Member
Hon. Haminiano Sigue                         -     SB Member
Hon. Gonzala S. Sadiwa                       -     SB Member
Hon. Tolentino Mallo                          -     SB Member    
Hon. Romeo Ramos                             -     SB Member
Hon. Teotimo Saway                             -     SB Member
Hon. Ricardo Dimalibot                       -     ABC President (Took Oath June 22, 1989)
Hon. Henry Abayon                               -     SB Member (Rep. Agricultural Sector, Appointed Oct. 9, 1990; Assumed Office Oct. 26, 1990)
Hon. Ricardo Velasquez                        -     SB Member (Rep. Industrial Sector, Appointed Oct. 9, 1990; Assumed Office Oct. 26, 1990)

Elected Municipal Officials (July 1, 1992 to June 30, 1995)
Hon. Nicolas M. Jamilla, Sr.                -     Municipal Mayor
Hon. Jimmy S. De Castro                     -     Municipal Vice-Mayor
Hon. Nestor Logdat                               -     SB Member
Hon. Loreto S. Perez                             -     SB Member
Hon. Emilio Dela Cruz                          -     SB Member
Hon. Gonzala S. Sadiwa                         -     SB Member
Hon. Romualdo S. Semilla                    -     SB Member
Hon. Rafaelito Jamilla                           -     SB Member
Hon. Tolentino Mallo                             -     SB Member
Hon. Henry Abayon, Sr.                          -     SB Member
Hon. Ricardo Dimalibot                         -     ABC President
Hon. Atanacio M. Toledo, Jr.                  -     Sangguniang Kabataan Municipal Federation (SKMF) President

Elected Municipal Officials (July 1, 1995 to June 30, 1998)
Hon. Jimmy S. De Castro                       -      Municipal Mayor
Hon. Amando A. Medrano                      -      Municipal Vice-Mayor
Hon. Loreto S. Perez                               -     SB Member
Hon. Emilio Dela Cruz                            -     SB Member
Hon. Gonzala S. Sadiwa                           -     SB Member
Hon. Nestor M. Logdat                            -     SB Member
Hon. Henry L. Abayon, Sr.                       -     SB Member
Hon. Tolentino H. Mallo                          -     SB Member
Hon. Romualdo S. Semilla                       -     SB Member
Hon. Rafaelito C. Jamilla                         -     SB Member
Hon. Carlito M. Hernandez                      -     ABC President
Hon. Atanacio M. Toledo, Jr.                   -     SKMF President

Elected Municipal Officials (July 1, 1998 to June 30, 2001)
Hon. Jimmy S. De Castro                        -     Municipal Mayor
Hon. Romeo D. Alvarez                           -     Municipal Vice-Mayor
Hon. Balbino H. Mallo                             -     SB Member
Hon. Nick Orlando M. Jamilla                 -     SB Member
Hon. Teotimo F. Fampulme, Jr.                -     SB Member
Hon. Emily P. Sigue                                  -    SB Member
Hon. Ephraim S. Matining                        -    SB Member
Hon. Felix V. Jarabe III                              -    SB Member
Hon. Henry C. Abayon, Sr.                        -    SB Member
Hon. Rafaelito C. Jamilla                          -    SB Member
Hon. Ernesto L. Arcigal                             -    ABC President (June 15, 1997 to August 14, 2002)
Hon. Ramon V. Jarabe III                            -    SKMF President (July 6, 1996 to August 14, 2002)

Elected Municipal Officials (July 1, 2001 to June 30, 2004)
Hon. Romeo D. Alvarez                            -      Municipal Mayor
Hon. Nick Orlando M. Jamilla                 -      Municipal Vice-Mayor
Hon. Loreto S. Perez                                 -     SB Member
Hon. Teotimo F. Fampulme, Jr.                 -     SB Member
Hon. Ephraim S. Matining                         -     SB Member
Hon. Romeo S. Sadiwa                              -     SB Member
Hon. Crispin J. Bawasanta                         -     SB Member
Hon. Romualdo S. Semilla                        -     SB Member
Hon. Felix V. Jarabe III                              -     SB Member
Hon. Filipina N. Maldia                             -     SB Member
Hon. Ernesto L. Arcigal                             -     ABC President
Hon. Ramon V. Jarabe III                            -    SKMF President

Elected Municipal Officials (July 1, 2004 to June 30, 2007)
Hon. Romeo D. Alvarez                            -      Municipal Mayor
Hon. Loreto S. Perez                                 -      Municipal Vice-Mayor
Hon. Crispin J. Bawasanta                         -      SB Member
Hon. Filipina N. Maldia                             -      SB Member
Hon. Ephraim S. Matining                         -     SB Member
Hon. Norma R. Paz                                    -     SB Member
Hon. Romualdo S. Semilla                        -     SB Member
Hon. Teotimo F. Fampulme, Jr.                 -     SB Member
Hon. Balbino H. Mallo                               -     SB Member
Hon. Romeo S. Sadiwa                               -     SB Member
Hon. Romeo D. Ramos                              -    ABC President
Hon. Mark Ernieson Z. Miciano               -     SKMF Vice-President (Representative to the Sanggunian)

Elected Municipal Officials (July 1, 2007 to June 30, 2010)
Hon. Romeo D. Alvarez                             -      Municipal Mayor
Hon. Loreto S. Perez                                  -      Municipal Vice-Mayor
Hon. George Voltaire P. Alvarez                -      SB Member
Hon. Romeo S. Sadiwa                               -     SB Member
Hon. Norma R. Paz                                     -     SB Member
Hon. Crispin J. Bawasanta                          -     SB Member
Hon. Ramon V. Jarabe III                            -     SB Member
Hon. Filipina N. Maldia                              -     SB Member
Hon. Balbino H. Mallo                               -     SB Member
Hon. Romualdo S. Semilla                         -    SB Member (until his death on May 27, 2007)
Hon. Editha M. Semilla                               -    SB Member (succeeded Hon. Romualdo S. Semilla from May 28, 2007 to June 30, 2010)
Hon. Rimando M. Recalde                          -    ABC President
Hon. Jenny Joy Vikki P. Alvarez                 -     SKMF President

Elected Municipal Officials (July 1, 2010 to June 30, 2013)
Hon. Loreto S. Perez                                   -     Municipal Mayor
Hon. Romeo D. Alvarez                               -    Municipal Vice-Mayor
Hon. Norma R. Paz                                       -    SB Member
Hon. George Voltaire P. Alvarez                  -    SB Member
Hon. Teotimo F. Fampulme, Jr.                    -    SB Member
Hon. Ramon V. Jarabe III                              -    SB Member
Hon. Nicandro F. Fabon, Jr.                          -    SB Member
Hon. Mario U. Perez                                     -    SB Member
Hon. Nick Orlando M. Jamilla                     -     SB Member
Hon. Melvar S. Mallo                                    -    SB Member
Hon. Rimando M. Recalde                           -    ABC President
Hon. Romeo Edward P. Alvarez                    -     SKMF President

Last Updated on Wednesday, 26 September 2012 09:22
 
TOP